S Jozefom Mičom, majiteľom firmy Stavmit

Náplňou vašej firmy sú všetky stavebné práce. Ste však známi najmä tým, že staviate aj filmové kulisy pre nakrúcanie filmov: Dosiaľ ste ich postavili 13 a v súčasnosti pripravujete ďalšie dve. Môžete nám prezradiť, kde a na nakrúcanie akých filmov budú určené?

Momentálne pripravujeme kulisy na nakrúcanie filmu Johanka z Arcu v Bruntáli, tam máme asi 40 pracovníkov. Druhú pripravujeme tu v Terchovej pre film s pracovným názvom Kuře melancholik.

 

Čo to pre vás ako i obec znamená?

Predovšetkým tu vznikli nové pracovné príležitosti, najmä študenti si budú môcť finančne pomôcť. Rozšíriť, o 30 ľudí, sme museli aj počet našich stálych zamestnancov, aby sme stačili dekorácie včas odovzdať. Kulisy v Terchovej by mali byt' odovzdané koncom augusta, keď sa začne s nakrúcaním. Okrem toho si treba uvedomiť, že počas dvoch mesiacov bude v hoteloch ubytovaný celý filmový štáb. Jednoznačne pôjde o ďalší prísun peňazí, ktoré sa do Terchovej vďaka filmu dostanú a navyše sa táto rázovitá obec opäť spropaguje, Terchová sa stáva slovenským Hollywoodom. Za posledné dva roky sa tu momentálne pracuje na štvrtom filme. Nakrúcal sa tu film Nejasná správa o Konci sveta, Slovenský film Jaškov sen, začal sa nakrúcať Jánošík, Kuře Melancholik bude štvrtým filmom.

Čo všetko bude filmová kulisa v Terchovej obsahovať?

Staviame jeden veľký statok bohatšieho gazdu. Je to obrovský poschodový dom, maštaľ s humnom, práčovňa, je tam jedna pivnička, ďalej dom pre služobníctvo - paholkov. Dej filmu sa bude odohrávať asi okolo roku 1920. Aby to bolo autentické skupujem veľa starého materiálu predovšetkým na Orave, staré drevenice nevynímajúc.

Čo sa s kulisou stane, keď filmári odídu?

Všetko sa to zasa rozoberie. To, čo sa bude dať ešte použiť, použijeme na ďalší film. Tento materiál uložíme na stavebný dvor. To, čo sa už nebude dať použiť, rozdáme starým ľuďom ako palivové drevo.

Zhovárala sa Dagmar Úradníková, Smer