Napísali o nás
„Príjemný bol Donald Sutherland, naopak, k Nicole Kidmanovej sa v Peacemakerovi nemohol nikto ani len priblížiť," hovorí Jozef Mičo spod Rozsutca, ktorý staval kulisy k štyridsiatim filmom nielen pre slovenské, ale aj pre hollywoodske produkcie.
Ako sa to všetko začalo? V časoch, keď chodil s partiou živnostníkov na týždňovky a v nedeľu hrával za peniaze za Terchovú futbal. Nezarábal málo, no predsavzal si, že od nosenia lešenárskych rúrok sa musí posunúť ďalej. Zobral štyroch najšikovnejších ľudí z partie, svojich švagrov, a pomaličky sa staval na vlastné nohy. Rekonštruovali budovy a stavali vodovody, no tri roky po svojom vzniku pričuchli k prvému filmu. Rodák z Terchovej, kameraman Vladimír Ondruš totiž Miča vyzval na spoluprácu na príbehu Dračie srdce. „Talianka Raffaella De Laurentiisová z hollywoodskej produkcie mala málo stolárov.
Varšavu postavil za tri mesiace, na stredovekú pevnosť mu stačí mesiac. Pracoval s Georgeom Clooneym aj Heathom Ledgerom, Rafaela de Laurentis ho zbožňuje a Juraj Jakubisko na neho nedá dopustiť.
Hollywoodu dal košom, miluje totiž len Terchovú. Jozef Mičo. Takmer na konci Terchovej, hneď pod vlekom, stojí už štvrtý rok veľká drevená koliba. Volá sa, ako inak, Jánošíkova a patrí „šedej eminencii" známej slovenskej dediny, Jozefovi Mičovi. Tu sme si dohodli stretnutie s húževnatým podnikateľom, ktorý žije za jeden život minimálne životy tri. Víta nás s úsmevom a hneď na začiatku prízvukuje, že odtiaľto neodídeme, pokiaľ neochutnáme najlepšie bryndzové halušky na strednom Slovensku.
Dostalo sa mu veľkej cti! Podnikateľa Jozefa Miča (48), ktorý sa preslávil stavaním kulís pre hollywoodske filmy, pasovali za rytiera vojenského a špitálskeho rádu svätého Lazara Jeruzalemského. Na ceremónii v bratislavskom Františkánskom kostole sa zúčastnili aj potomkovia Habsburgovcov.
"Oslovil ma známy, aby som pôsobil v tomto rytierskom ráde," vysvetlil Jozef Mičo. Rád pasuje vybraných ľudí za rytierov dvakrát ročne. Na ceremóniu prišli do Bratislavy v sobotu rytieri a dámy z Francúzska, Nemecka, Rakúska, Poľska, Česka, Maďarska. Zúčastnili sa na nej aj potomkovia Habsburgovcov, ktorí tiež patria do rádu.
Mohol ísť do Hollywoodu, ale tam by vraj bez Terchovej neprežil. Nevadí, filmový svet prišiel za ním. Stal sa z neho najznámejší slovenský kulisár, ktorý má na konte štyridsať filmov. Pred pár dňami nastala v živote JOZEFA MIČA zmena. Stal sa z neho rytier, nie však rozprávkový, ale skutočný.
S hollywoodskym filmovým kulisárom sa stretávame v Terchovej, ktorú vraj ak nemusí, nikdy neopúšťa. Rozhovorí sa, že má novú bielu uniformu šitú na mieru. Ihneď mi napadá, či zmenil svoju profesiu a od stavby kulís, ktoré pre hollywoodsky, český aj slovenský film stavia už niekoľko rokov, prešiel pred kamery. So smiechom ma ubezpečuje, že aj keď sa do filmu zamiloval ihneď na začiatku, keď spolupracoval na prvej filmovej rozprávke Dračie srdce, kamery ho určite nezlákali. Jeho uniforma má iný dôvod a aj ten súvisí s jeho životným poslaním.
Pred desiatimi rokmi vyšiel na ulicu a z každého druhého domu v Terchovej sa ozvalo: „Jožo, nemáš nejakú robotu?" Ak mal, dal. JOZEF MIČO (45) je lokálpatriot. Zo štyritisíc sto obyvateľov zamestnáva stovku práve on.
Aby sme boli spravodliví, zamestnávajú. Sú totiž dvaja: Jozef Mičo a Jozef Dávidík. Ten bol v čase našej návštevy služobne v Jaslovských Bohuniciach. To však nič nemení na tom, že názov firmy Damit je skratka ich priezvisk a T znamená Terchová.
Šak pomrieme
Stavebná firma patrí v regióne k najznámejším. Zrekonštruovali a postavili tu množstvo budov, ciest, plynofikovali obec a sotva sa rozbehli, prišli im do cesty filmári. K dnešnému dňu postavili pre zahraničné a naše štáby kulisy k vyše 35 filmov. Na troch slovenských Rozhovor s nepriateľom, O lietajúcom Cypriánovi a novinku Nebo, peklo, zem sa podieľali ako producenti, teda finančne.
Tvrdí o sebe, že je nebezpečný človek. Nebezpečný v tom, že sa mu splnia všetky sny, po ktorých túži. Má ich však ešte stále dosť, či už na pôde filmu, ku ktorému pred pár rokmi viac než pričuchol, alebo v rozvoji svojho rodného kraja. Terchovec Jozef Mičo, ktorý by bez pohľadu na Rozsutec asi dlho nevydržal...
Pôvodnou podnikateľskou činnosťou tvojej firmy sú klasické stavbárske práce, no okrem toho od istého času staviate aj filmové kulisy, a to známych domácich i zahraničných snímok. Porovnaj tieto dve svoje pracovné činnosti...
Klasická „stavbarina" je trochu oklieštená práca, lebo keď staviame nejakú budovu, robíme to podľa určených parametrov. Beda, ak sa prekročia 2 mm. Vo filmoch je to pravý opak. Človek dostane hrubé rysy, ktoré musí dotvárať. Musí si prečítať scenár, aby vedel o čom film je a aby mal lepšiu predstavu aj o tom, ako tvoriť kulisy. Je to atraktívnejšie aj v tom, že človek stretne množstvo zaujímavých ľudí.
Terchová je slovenský Hollywood. Nakrútili tam už pol stovky filmov. Kým donedávna ju filmári vyhľadávali pre pôvabnú krajinu, teraz majú o dôvod navyše. Práve tam žije JOZEF MIČO (39), ktorý vyrába filmové kulisy.
Doprava kulís tiež niečo stojí. Producenti si zrejme uvedomili, že v Terchovej ich to vyjde najlacnejšie. Jozef Mičo so svojou firmou však robil kulisy aj pre vzdialenejšie filmovačky. Napríklad vlani, keď nakrúcali film Uprising (Povstanie). Z Terchovej do Bratislavy vtedy vozili dva-tri kamióny materiálu denne. Na bratislavskom nábreží rýchlo vyrástla rozstrieľaná Varšava. Boli to jedny z najväčších filmových kulís, aké sa kedy v Európe použili. Kulisy Jozefa Miča dosiaľ "účinkovali" v dvadsiatich troch filmoch. Najčastejšie v Česku, Rakúsku, ale aj na americkom kontinente.
Hollywoodska produkcia prišla do Bratislavy nakrútiť ďalší film. V hlavnom meste onedlho vypukne Povstanie.
Povstanie (Uprising) je názov štvordielneho televízneho filmu z obdobia druhej svetovej vojny, ktorý v Bratislave začne o niekoľko dní nakrúcať hollywoodska produkcia. Film je o to príťažlivejší, že zobrazuje skutočnú udalosť – povstanie v židovskom gete vo Varšave v roku 1943.
Je to príbeh niekoľkých židovských povstalcov, ktorí odolávali nemeckej armáde dlhšie ako celé Poľsko. Na ľavom brehu Dunaja vyrástli na zelenej lúke v prebehu necelých troch mesiacov dokonalé kulisy námestia a ulíc poľskej metropoly o dĺžke takmer 400 metrov. Židovské geto stojí v prístave, hneď oproti staronovej stavbe Národného divadla, ktorá sa stavia už celé veky. nakrúcanie pod taktovkou amerického režiséra Jona Avneta bude trvať 71 dní. Hneď po poslednej klapke bude geto potrebné rozobrať. Na jeho miesto sa totiž bude stavať "natvrdo" nový most cez Dunaj.
Filmaři s doporučenou četbou o dětské duši v Jánošíkově rodišti
Kamenitou stezkou z Těrchové se auta těžce prodírají na horskou planinu Malé Fatry obklopené panoramatem divoké a nedotčené přírody. Není divu, že tenhle zapomenutý kout láká filmaře. „Já tvrdím, že Těrchová je slovenským Hollywoodem," dodává Jozef Mičo. "V posledních letech tady Grečner točil svůj Jaškův sen, Jakubisko Nejasnou zprávu o konci světa a proběhly tu tři natáčecí dny nového Jánošíka." Nejnovější filmovou stavbou jeho zdejší firmy Damit je opuštěný statek pro snímek Jaroslava Brabce Kuře melancholik.
S držiteľom Českého leva Jozefom Mičom aj o práci so zahraničnými celebritami
Okrem množstva aktivít, ktorým sa Jozef Mičo venuje vo svojej rodnej Terchovej, už vyše 15 rokov pracuje aj vo filmovom priemysle. V úlohe co-producenta a kulisára sa objavil aj pri nakrúcaní najnovšej česko-slovenskej snímky Nebo, peklo, zem. S jeho režisérkou Laurou Sivákovou sa pozná už dlho a často sa pohybuje medzi známymi hercami. Tvrdí o nich, že sú to celkom normálni ľudia. Dokonca i celebrity ako George Clooney či Bruce Willis.
Dedinu alebo hrad dokážu Terchovčania postaviť za pár týždňov
Čo na materiáli nestihol urobiť čas, musia pracovníci Damitu. Napríklad opáliť nové drevo, aby vyzeralo ako z 9. storočia.
Nie darmo sa o filmovom priemysle hovorí ako o továrni na sny. Skaly, ktoré na nás pôsobia tak dôveryhodne, sú často len kopou namaľovanej sadry, celé dediny či námestia sa dajú zložiť ako stavebnica a hrady sú pevnosťou veľmi krehkou, ktorú by dobyli oveľa slabší ľudia, než sú kráľovskí vojaci. Dokonalá ilúzia si však vyžaduje dokonalé spracovanie, pozorovací talent, bohatú fantáziu i remeselnícky fortieľ. Nič z toho nechýba Jozefovi Mičovi.
Kompletne vybavený statok vyrástol vďaka firme Damit Terchová na tamojších stráňach, kam sa štáb režiséra Jaroslava Brabca presťahuje od tretej septembrovej dekády. Už prvé tri dni nakrúcania pred príchodom do Spišskej Soboty zabrali letné exteriéry v Terchovej. „Okolo 20. septembra sa tam vraciame a z neskorého augusta sa prehupneme do jesene. Časový posun už bude určite vidno aj na teraz ešte zelenej lipe - strome, ktorý je pre nás v Terchovej jedným z významných prvkov.
Vyrobiť dedinu či mesto na zákazku chce remeselný fortieľ
„Kedysi sme s rodičmi cestovali autom len hen, do neďalekej Galanty. Prípravy na cestu trvali celý predchádzajúci deň a samotná cesta statočným žigulíkom bola nekonečná. Na tento zážitok som si spomenula, keď ma Jozef Mičo, terchovský podnikateľ, pozval na výlet do Prahy. Vraj: vyrazíme o šiestej ráno a večer sme, najneskôr o šiestej sme späť. Priznám sa, neverila som tak úplne, že v tomto časovom rozpätí stihneme absolvovať nielen cestu do stovežatej a späť, ale i tri zaujímavé návštevy, na ktoré som sa obzvlášť tešila. Stalo sa. Stihli sme všetko.
„Pre film máme neuveriteľne krásnu prírodu. Okrem mora a pápeža máme všetko."
Film prirovnáva k milovaniu slovami: „Kto to raz skúsil, stále musí". Stavia filmové kulisy. Jeho firma Damit má na konte už 17 filmov. Aj vďaka nemu sa z Terchovej stáva slovenský Hollywood. Jozef Mičo.
Každý z obyvateľov malebnej dedinky Terchová v Žilinskom kraji by aspoň na prstoch jednej ruky vedel spočítať niekoľkých známych, ktorí si zahrali ako komparzisti vo filme, alebo sa dokonca objavili v titulkoch filmov domácej i hollywoodskej produkcie.
S Jozefom Mičom, majiteľom firmy Stavmit
V sobotu ste sa vrátili z Prahy, zo slávnostnej premiéry najnovšieho českého filmu Kuře melancholik. Pod jeho vznik sa významnou mierou podpísala aj Terchová, osobitne vaša firma...
V podstate 90 % deja sa nakrúcalo u nás v Terchovej. Na Holej lúke sme postavili celú osadu, ktorá je vlastne dominantou tohto filmu, čo sa týka kulís. Gazdovský statok sme postavili za 36 dní, pozostával vlastne zo starého materiálu. Aby to bolo čo najviac autentické, skupovali sme staré drevenice či už tu v Terchovej, blízkom okolí, ale i na Orave. Dej filmu sa odohráva začiatkom storočia, zhruba v 20-tych rokoch, na bližšie neurčenom mieste.
S Jozefom Mičom, majiteľom firmy Stavmit
Náplňou vašej firmy sú všetky stavebné práce. Ste však známi najmä tým, že staviate aj filmové kulisy pre nakrúcanie filmov: Dosiaľ ste ich postavili 13 a v súčasnosti pripravujete ďalšie dve. Môžete nám prezradiť, kde a na nakrúcanie akých filmov budú určené?
Momentálne pripravujeme kulisy na nakrúcanie filmu Johanka z Arcu v Bruntáli, tam máme asi 40 pracovníkov. Druhú pripravujeme tu v Terchovej pre film s pracovným názvom Kuře melancholik.
"Ak sa dostaneme do Cannes, tak odpadnem"
Hovorí režisér filmu Patrik Lančarič (na snímke počas nakrúcania)
Po niekoľkých rokoch uzrel svetlo sveta slovenský film. V réžii Patrika Lančariča vznikol príbeh z druhej svetovej vojny na motívy Leopolda Laholu, slovenského spisovateľa, dramatika, režiséra filmu Sladkého času Kalimagdory. Tvorcovia Rozhovoru s nepriateľom sa rozhodli venovať film pamiatke tohto významného človeka. Slovenské dielo nie je len debutovým filmom mladého režiséra, ale aj producenta Marka Veselického.