S Jozefom Mičom, majiteľom firmy Stavmit

V sobotu ste sa vrátili z Prahy, zo slávnostnej premiéry najnovšieho českého filmu Kuře melancholik. Pod jeho vznik sa významnou mierou podpísala aj Terchová, osobitne vaša firma...

V podstate 90 % deja sa nakrúcalo u nás v Terchovej. Na Holej lúke sme postavili celú osadu, ktorá je vlastne dominantou tohto filmu, čo sa týka kulís. Gazdovský statok sme postavili za 36 dní, pozostával vlastne zo starého materiálu. Aby to bolo čo najviac autentické, skupovali sme staré drevenice či už tu v Terchovej, blízkom okolí, ale i na Orave. Dej filmu sa odohráva začiatkom storočia, zhruba v 20-tych rokoch, na bližšie neurčenom mieste.

 

Koľko trvalo samotné natáčanie filmu v Terchovej a čo to pre obec znamenalo?

Skoro tri mesiace. Celý štáb bol ubytovaný u nás, vyťažené boli kapacity dvoch hotelov. Veľa našich ľudí si zahralo v komparze, odbyt mali služby. Pre mnohých Terchovcov to bola príležitosť trošku si prilepšiť.

S akými diváckymi dojmami ste sa vrátili z premiéry?

Bez nejakej samochvály musím povedať, že tie naše objekty v tom filme skutočne vynikajú, fantasticky bola zvládnutá kamera. Malý Radko Chromek, len päťročný chlapec z Dolného Kubína, geniálne zahral hlavnú úlohu. Bol to skvelý herecký výkon . Je to film, ktorý zanecháva v ľuďoch tak trochu zmiešané pocity. Pražskou kritikou i odbornou verejnosťou bol tento film prijatý veľmi kladne.

Vaša spolupráca s českými filmovými štúdiami je už dlhodobejšia, pripravujete opäť niečo nové?

Momentálne pracujeme na ďalšom projekte. Z Ruska sa ozvala istá producentská skupina, ktorá chce v Čechách nakrúcať film. Vyžiada si to rozsiahle kulisy. Práve prebiehajú rokovania medzi nami a pražskou firmou Arvafilm. Je to veľmi náročný projekt. Bude sa to kompletne nakrúcať v Čechách, čiže naši ľudia budú musieť tentokrát za chlebíkom vycestovať. Vzhľadom na to, že u nás je pracovných príležitostí pomenej, s radosťou privítame aj takúto príležitosť.

Zhovárala sa Dagmar Úradníková, Smer