Hollywoodska produkcia prišla do Bratislavy nakrútiť ďalší film. V hlavnom meste onedlho vypukne Povstanie.

Povstanie (Uprising) je názov štvordielneho televízneho filmu z obdobia druhej svetovej vojny, ktorý v Bratislave začne o niekoľko dní nakrúcať hollywoodska produkcia. Film je o to príťažlivejší, že zobrazuje skutočnú udalosť – povstanie v židovskom gete vo Varšave v roku 1943.

Je to príbeh niekoľkých židovských povstalcov, ktorí odolávali nemeckej armáde dlhšie ako celé Poľsko. Na ľavom brehu Dunaja vyrástli na zelenej lúke v prebehu necelých troch mesiacov dokonalé kulisy námestia a ulíc poľskej metropoly o dĺžke takmer 400 metrov. Židovské geto stojí v prístave, hneď oproti staronovej stavbe Národného divadla, ktorá sa stavia už celé veky. nakrúcanie pod taktovkou amerického režiséra Jona Avneta bude trvať 71 dní. Hneď po poslednej klapke bude geto potrebné rozobrať. Na jeho miesto sa totiž bude stavať "natvrdo" nový most cez Dunaj.

 

"Amíci" na Kolibe: Na Kolibu sa na niekoľko mesiacov nasťahovala americká produkcia na čele s Raffaellou De Laurentiisovou,dcérou známeho hollywoodskeho producenta Dina De Laurentiisa. Otec za veľkou mlákou taktiež nelení. V Amerike napĺňa kasy kín jeho nový film Hannibal, pokračovanie Mlčania jahniat. Dcére sa naopak zapáčilo Slovensko. Nakrúca tu už po štvrtýkrát. Svetlo sveta na Slovensku uzreli jej filmy ako Kull Dobyvateľ a Dračie srdce 1-2. Nemôžme jej to zazlievať. Verme len, že sa jej u nás viac páči prostredie a slovenskí spolupracovníci ako výsledná cena filmového projektu, realizovaná v krajine s lacnou pracovnou silou a posilami do komparzu. Slovákov si v Povstaní zahrá viac než dosť. Asi šesť a pol tisíca. Ich spoločným rysom je štíhla postava. Konkurzov "na triesky" sa konalo hneď niekoľko. "Škrtnúť" si mohli väčšinou len dokonale vychudnutí. Povstalci vo filme, ale najmä v skutočnosti, neboli totiž pravidelne živení. Musí to byť vidieť aj na plátne. Na veku nezáležalo. Záujem bol obrovský. Na posledný konkurz prišlo až 1700 ľudí. Prilákala ich nielen výplata, ktorá predstavuje 800 korún za nakrúcací deň, ale aj netradičný zážitok. Iba tri dni sa bude nakrúcať bez komparzu. Na filme sa zúčastní aj stovka vojakov, špeciálne vybraných pre bojové scény. Na pľaci dostanú komparzisti najesť a napiť.

Dokonalé kulisy: Zelená lúka za bratislavským domom lodníkov sa v priebehu niekoľkých týždňov zmenila na nepoznanie. Výsledok snahy desiatok robotníkov stráži bezpečnostná služba. Podarilo sa nám zistiť, že šesťdesiatpäť remeselníkov je z Terchovej a pracujú pod hlavičkou firmy Damit. Tá ma na starosti výstavbu takmer dvoch tretín všetkých kulís. Tie sú považované za jedny z najväčších v Európe. Povstanie je už dvadsiaty film, na ktorom sa táto firma podieľa. Terchovčania stavali kulisy do amerického Dračieho srdca a Peacemakera, ale aj vo francúzskej Johanke z Arku, slovenskej Nejasnej správe o konci sveta, Jaškovom sne, či českom filme Kuře melancholik, ktorý bol za scény ocenený aj Českým levom. Ako nám povedal jeden z robotníkov, stavali už aj jaskyne, hrady, statky, veže, dediny, mlyny a lode. "Film je ako milovanie. Kto ho raz skúsi, ten stále musí," povedal nám šéf Damitu Jozef Mičo pri minuloročnom nakrúcaní českého filmu Kuře Melancholik v Terchovej. Filmom, ktoré sa na Slovensku nakrúcajú, tak dokonale vidí pod sukňu. V zákulisí, v tomto prípade priamo za kulisami sme sa dozvedeli, že an výrobu dokonalej ilúzie židovského geta sa spotrebovalo niekoľko kamiónov sádry a tisíc kubíkov dreva. Na obrovské námestie sa použili stovky metrov štvorcových kamennej dlažby. Pod námestím je dokonca vykopaný kanál, ktorý bude na plátne pravdepodobne súčasťou únikovej cesty povstalcov.

Kulisi za milióny: V čase našej návštevy prebiehali na pľaci posledné úpravy. Rekvizitári vešali do okien záclony a maľovali steny, aby dokonale pripomínali pochmúrnu atmosféru zasadenú niekoľko desaťročí späť. Ilúzia židovského geta vyšla amerických filmárov "len" na niekoľko miliónov korún. Presné číslo sa nám zistiť nepodarilo. Na podrobné informácie o filme bolo totiž na Kolibe embargo. V kuloároch filmového biznisu je známe, že na filmy so židovskou tématikou existujú rôzne granty. Azda je to prípad aj filmu Povsatnie, korý ako prvá uvedie americká televízia NBC v novembri 2001 a neskôr sa film dostane aj na európske plátna.

Hollywoodské hviezdy: V Bratislave sa už zdržiavajú aj predstavitelia hlavných úloh. David Schwimmer, známy najmä z televízneho seriálu Priatelia (Ross) a šesťdesiatsedemročný Donald Sutherland (M.A.S.H.) patria medzi medzinárodné hviezdy, ktoré by mali do kín pritiahnúť divákov. Pracovnú príležitosť objaviť sa v americkom filme dostane aj 40 až 50 slovenských hercov. Aj napriek tomu, že slovenská filmová továreň je v troskách, zdá sa, že Hollywood si u nás postavia filmári zo zahraničia. Slováci sa tak najbližšie v hojnom počte objavia aspoň v záverečných titulkoch štvordielneho televízneho filmu Povstanie.

JURAJ SEDLÁK