Terchová je slovenský Hollywood. Nakrútili tam už pol stovky filmov. Kým donedávna ju filmári vyhľadávali pre pôvabnú krajinu, teraz majú o dôvod navyše. Práve tam žije JOZEF MIČO (39), ktorý vyrába filmové kulisy.

Doprava kulís tiež niečo stojí. Producenti si zrejme uvedomili, že v Terchovej ich to vyjde najlacnejšie. Jozef Mičo so svojou firmou však robil kulisy aj pre vzdialenejšie filmovačky. Napríklad vlani, keď nakrúcali film Uprising (Povstanie). Z Terchovej do Bratislavy vtedy vozili dva-tri kamióny materiálu denne. Na bratislavskom nábreží rýchlo vyrástla rozstrieľaná Varšava. Boli to jedny z najväčších filmových kulís, aké sa kedy v Európe použili. Kulisy Jozefa Miča dosiaľ "účinkovali" v dvadsiatich troch filmoch. Najčastejšie v Česku, Rakúsku, ale aj na americkom kontinente.

 

Nie je to bežná stavarina

Po prvý raz sa jeho kulisy objavili vo filme Dračie srdce 1. Len čo túto prácu dokončil, prišiel do Terchovej Juraj Jakubisko nakrúcať Nejasnú správu o konci sveta. Odvtedy Jozef Mičo skupuje na Vyšnej Orave i na Kysuciach drevenice.V Nejasnej správe ich použili mnoho. Museli sa presvedčivo prepadnúť pri zemetrasení, preto si vyžadovali špeciálne konštrukčné riešenie upevnenie iba na troch miestach. Tie chalupy, ktoré stáli na kopcoch, zase ukotvovali lanom o strom.
- Postaviť kulisy nie je bežná stavbárska robota. Musíme viac pošpekulovať. Radíme sa s architektom, improvizujeme. Musím sa však pochváliť, že na mojich kulisách si ešte nikto nezlámal nohy, - vraví Jozef Mičo.

Skúpil desiatky dreveníc

Jeho robota je presná a vo filme presvedčivá. Dokonca až do takej miery, že keď filmári videli jeho latríny do snímky Je těžké být bohem, zapchávali si nosy... Chlapci, dobre robíme, keď to ešte aj smrdí, povedal vtedy svojim ľuďom. No boli aj menej milé veci. Keď v Čechách pri Mělníku dostavali kulisy pre anglickú produkciu Bedárov, prišla víchrica a museli stavať odznova. Stavali už hrady, kostoly, lode, jaskyne, mlyny... Najmä z dreva, prípadne zo sadry či z polystyrénu. Pretože film potrebuje aj slamené strechy, Jozef Mičo zvykne tesne pred žatvou odkúpiť kus poľa a slamu má vždy do zásoby. Podobne drevenice. Odkúpil už desiatky drevených domov, maštalí. Keď sú v slušnom stave, pozorne ich rozoberú a označia, aby diely k sebe pasovali, keď ich opäť budú skladať. Drevenice v horšom stave slúžia iba ako materiál. Jozef Mičo si pochvaľuje ich drevo. Cítiť v ňom srdce ľudí, ktorým dakedy slúžili.

Rozhovory s bohom

Zvyčajne na stavbu kulís je určených šesťdesiat dní, no sú aj náročnejšie filmy. Po filmovačke zase treba dať lokalitu do pôvodného stavu. Jozef Mičo so svojou firmou použité drevo odváža zadarmo starým ľuďom, aby ušetrili na kúrení. Film si niekedy žiada aj "dramatické" scény. Tak to bolo vo filme Za nepriateľskou líniou, keď postavili rozstrieľané bosnianske námestie. Hral tam známy Gene Hackman. Na kulisách Terchovčanov sa v Hartovej vojne pohyboval Bruce Willis. S ním sa pán Mičo nestretol, ale s viacerými svetovými hviezdami si potriasol ruku. Michael Douglas je vraj osobnosť s veľkou charizmou. Stretol aj svojráznych čudákov. Jeden zo slávnych režisérov týždeň nevyšiel z hotelovej izby, lebo sa musel porozprávať s Bohom. Na kulisy sa pozrel a povedal: Nádherné, ale prerobiť. A tak prerábali.

Mičove kulisy teraz slúžia pri nakrúcaní nového Jánošíka. Terchovčania dokonca postavili svojmu rodákovi na staroľubovnianskom hrade aj šibenicu...

BEÁTA HYBÁČKOVÁ, Život 15/2003