„Príjemný bol Donald Sutherland, naopak, k Nicole Kidmanovej sa v Peacemakerovi nemohol nikto ani len priblížiť," hovorí Jozef Mičo spod Rozsutca, ktorý staval kulisy k štyridsiatim filmom nielen pre slovenské, ale aj pre hollywoodske produkcie.

Ako sa to všetko začalo? V časoch, keď chodil s partiou živnostníkov na týždňovky a v nedeľu hrával za peniaze za Terchovú futbal. Nezarábal málo, no predsavzal si, že od nosenia lešenárskych rúrok sa musí posunúť ďalej. Zobral štyroch najšikovnejších ľudí z partie, svojich švagrov, a pomaličky sa staval na vlastné nohy. Rekonštruovali budovy a stavali vodovody, no tri roky po svojom vzniku pričuchli k prvému filmu. Rodák z Terchovej, kameraman Vladimír Ondruš totiž Miča vyzval na spoluprácu na príbehu Dračie srdce. „Talianka Raffaella De Laurentiisová z hollywoodskej produkcie mala málo stolárov.

Vzal som svojich chlapov a do filmu sme postavili nielen pár drobných stavieb, ale aj dom lorda Feltona. Náhoda spôsobila, že od tých čias mám za sebou prácu na štyroch desiatkach filmov."

Hneď po Dračom srdci zavítal do Terchovej Juraj Jakubisko a jeho Nejasná správa o konci sveta. Pre uznávaného režiséra staval Mičo na holej lúke celú dedinu. „Jakubisko je puntičkár a aj po roku si pamätal, kde aká doska visela. Naštartovalo ma to. Nechcel som, aby sme skončili už pri druhej produkcii," vraví Jozef o tom, ako ľudsky i odborne zrel.

Po chrbte mi behal mráz

Každý stavbár vie, že papier znesie všetko. Ale ako dostať nákres architekta – mlyn, vežu, jaskyňu, loď, či vežu – do skutočnej podoby? „Stavba kulís nesmie trvať dlhšie než dva mesiace, a tak s architektom neraz vymýšľame a improvizujeme. Napríklad, film potreboval slamené strechy, preto som tesne pred žatvou odkúpil kus poľa a slamu som mal do zásoby," vraví Jozef Mičo. V Poslednej légii pracovali jeho chlapi na lešení, ktoré plávalo na vode na sudoch. V osemmetrovej výške mali motorové píly uviazané okolo pása. Aby Jozef videl, ako rímske stavby vyzerajú, bol sa na ne pozrieť v Taliansku. V N e j a s n e j správe o konci sveta sa jeho drevenice po zemetrasení prepadávali do zeme, iné museli cez zimu rozobrať a na jar opäť postaviť. Tie, ktoré stáli na kopcoch, prichytávali lanom o stromy.

„Teší ma, ak sa nám podarí vytvoriť perfektnú ilúziu. Uprostred vlastných kulís ma oblial pot počas filmu Rozhovor s nepriateľom či Uprising, Povstanie. Na nábreží Dunaja sme vtedy za deväťdesiat dní postavili varšavské geto. Po dlhých a úzkych uliciach chodili tanky a mne po chrbte behal mráz. Ozajstnú úzkosť som pocítil aj medzi kulisami, rozstrieľanými domami na bosnianskom námestí, v príbehu Za nepriateľskou líniou s Genom Hackmanom. Vo filme Svätá krv nedokázali českí dôchodcovia určiť, ktorá je pravá kostolná veža a čo je jej replika."

Johanka velila aj letectvu

Jožovi Mičovi najväčšmi stislo hrdlo, keď vo filme Kuře melancholik za chvíľu zhorel statok, ktorý postavil. Vraj mu došlo, ako veľmi trpí človek, ktorý pri požiari príde o dom. Zažil však aj príhody, po ktorých nenabehla husia koža iba jemu. Keď v Česku pri Mělníku dostavali kulisy pre anglickú produkciu Bedárov, prišla víchrica a stavali odznova.

Film Hartova vojna s Bruceom Willisom natáčali v bývalom vojenskom priestore, na miestach, kde mala ruská armáda v Česku svoje sklady. Keď si jeden z Mičových chlapov odskočil do lesa, dobehol odtiaľ s protitankovou mínou v ruke. Kým on žiaril šťastím nad nevídanou korisťou, pyrotechnici na pľaci sa vraj skoro zbláznili. Najprísnejšie pravidlá zažil pri natáčaní Johanky z Arku, ktorú stvárnila krásna Ukrajinka Milla Jovovichová. Vtedy vraj nad Bruntálskom odklonili ešte aj letecký koridor...

Neberiem ich ako hviezdy

Aké sú hviezdy na pľaci? „S väčšinou hercov, ktorí sa pohybovali medzi mojimi kulisami, som si ľudsky sadol. Príjemný bol Donald Sutherland vo filme Povstanie, naopak, k Nicole Kidmanovej sa v príbehu Peacemaker nemohol nikto ani len priblížiť. Hercov však neberiem ako mediálne hviezdy, ale ako spolupracovníkov. Ten hviezdny prach, ktorý sa okolo nich – občas aj umelo – vytvára, ma nezaujíma. Neobjímam sa s nimi okolo pliec, nemám exkluzívne fotografie. Ja si radšej na koni vyjdem do niektorej z osád pod Rozsutcom a počúvam zážitky starých ľudí. Čo príbeh, to román," vraví Jozef Mičo, ktorého poslednou filmovou úlohou boli kulisy do seriálu Kriminálka Staré mesto.

Terchovú neopustím

Je niečo, čo ho vo filmovej brandži nahnevalo? „Pri práci na filme Kull Dobyvateľ nám taliansky šéf dával najavo, že sme síce odborníci, ale sme len z východnej Európy. Keď ma jeho správanie naštvalo, zvolal som štyridsať svojich chlapov a tlmočníka. Ten Talianovi preložil, že ak si z nás neprestane uťahovať len preto, že sme sa narodili na Slovensku, Serafín mu jednu vytne a my ostatní ideme domov. Talian prestal a stali sa z nás veľkí kamaráti. Keď ku mne prišiel do Terchovej, nevedel sa na jej okolie vynadívať. Dnes nemám rád, keď nás podceňujú Slováci a už v Bratislave sa tvária, že ani nevedia, kde tá Terchová vlastne leží."

On Terchovú neopustí

„Raffaella De Laurentiisová ma volala do Hollywoodu. Mohol som s ňou stavať kulisy pre filmy po celom svete. Ale ja bez Terchovej nevydržím. Najradšej som, keď je v lete plná turistov. Na dovolenke pri mori som bol dvakrát v živote. Keď raz vtedy päťročný syn videl, aký som smutný, postavil mi z piesku kopec Rozsutec. Keď sa potrebujem vyplakať alebo potešiť zo života, vyleziem na jednu zo skál nad dedinou. Niekoho nabíja tenis, iného golf, ďalšieho umenie. Mňa nabíjajú kopce. Aj preto som v Terchovej v Horskej službe."

Rytier z Terchovej Jozef Mičo sa nedávno stal členom Vojenského a špitálskeho rádu svätého Lazara Jeruzalemského. „Spoločenstvo má štyritisíc členov. Našim veľmajstrom je bratranec španielskeho kráľa a členstvo prijali viacerí Habsburgovci. Byť v ňom neznamená len spoločenskú prestíž, ale najmä charitu. A keďže moje krédo znie: so všetkým sa vedieť podeliť, rád som osemramennú hviezdu prijal," vysvetľuje Jozef Mičo. Pritom tvrdí, že nohami stojí pevne na zemi.

Mičove kulisy

Dračie srdce, Jánošík, Nejasná správa o konci sveta, Kull Dobyvateľ, Peacemaker, Bedári, Johanka z Arku, Kuře Melancholik, Príbeh o rytierovi, Z pekla šťastie, Za nepriateľskou líniou, Barón Trenc, Kráľ zlodejov, Povstanie, Hartova vojna, Lietajúci Cyprián, Rozhovor s nepriateľom...

Zdroj: ŠARM/ Ján Dzúr